Polska Strona Freesco

Koncentratory i przełączniki

Wielu początkujących administratorów – amatorów ma, delikatnie mówiąc, niewielkie pojęcie o działaniu sieci. Na forum.freesco.pl zdarzają się czasem pytania wprawiające w niejakie zakłopotanie użytkowników. Z tego względu uruchamiamy nowy dział dla początkujących – „Urządzenia” i w nim będą proste i jasne opisy urządzeń oraz zasad ich działania. Na początek koncentratory i przełączniki.

Jakiś czas temu najpopularniejszym urządzeniem do budowy sieci LAN był tzw. koncentrator, czyli hub. Jest to urządzenie pracujące w warstwie fizycznej, przesyłając sygnał z jednego portu na wszystkie pozostałe. Hub nie analizuje ramki pod kątem zawartych w niej informacji o IP czy MAC. Dlatego też ruch w takiej sieci jest mało uporządkowany. Można by użyć porównania – dane wychodzące z jednego komputera po kolei pukają do wszystkich portów pytając o właściwego adresata pakietów, coś jak niezbyt rozgarnięty dostawca pizzy. Dlatego też szybkość sieci LAN opartej na koncentratorach nie przekracza 10 megabitów na sekundę. W praktyce oznacza to, że przesyłanie plików z komputera na komputer w tej samej sieci nie może być szybsze niż 1,25 MB/s, przeciętnie wynosi ono koło 1 megabajta.
Hub jest urządzeniem bez własnego adresu IP. Jego zadaniem jest przesyłanie sygnału bit po bicie. Z tego też względu ma pewną zaletę np. w zakresie przesyłania transmisji strumieniowej, gdzie wszelkie opóźnienia wynikające z analizy ramki są niepożądane.
Przełącznik, czyli switch jest urządzeniem nowszej generacji. Po pierwsze działa w trybie dupleksowym, po drugie przekazuje pakiety wyłącznie do urządzenia docelowego. Z tego też względu sieć opartą na switchach trudniej jest sniffować.
Switch jest „bardziej inteligentny” od huba. Pakiety nie błąkają się niepotrzebnie po sieci, a każde urządzenie w sieci ma zapewniony swój kanał transmisyjny. Podobnie jak hub jest to urządzenie przezroczyste dla końcowych użytkowników, którzy nie są w stanie określić ile takich urządzeń znajduje się na ich drodze do serwera. Nie ma też własnego numeru IP, jednak z pewnym wyjątkiem – są nim urządzenia zarządzane zdalnie przez sieć. Takie urządzenia mogą mieć własny IP i służyć np. do podziału sieci na segmenty.
Obecnie najpopularniejszym standardem są switche 100 megabitowe. Umożliwiają one transmisję z szybkością teoretyczną do około 12,5 MB/s. Coraz częściej pojawiają się już urządzenia gigabitowe i zapewne w niedługim czasie staną się one standardem obowiązującym w sieciach LAN.
Jakie urządzenie kupić?
Budując sieć, na pewno nie warto już kupować huba. Switche są dość tanie i każdy dostępny na rynku spełni swoje zadanie przy budowie małej sieci domowej. Jeśli ma być to sieć większa o większej liczbie urządzeń i odpowiadająca większym wymaganiom, to warto zainwestować w sprzęt droższy i markowy.

autor: W. Trąmpczyński (Maciek)


Dodaj komentarz