NND Linux Router jest projektem dystrybucji linuksowej dedykowanym do pełnienia roli routera i serwera dla małych sieci szkolnych, firmowych, czy osiedlowych. Może pracować na starszych i mniej wydajnych komputerach. Zaletą w stosunku do pełnych dystrybucji ma być łatwiejsza konfiguracja, a także specjalnie przygotowane pakiety z bezpiecznym oprogramowaniem.
Historia
Pomysł powstał w 2002 roku, gdy stawało się jasne, że Freesco nie będzie nadawało się do nowych typów łącz oferowanych w Polsce. Przez długi czas trwały mało produktywne dyskusje na temat funkcji i sposobu realizacji nowego systemu. Dopiero na początku 2004 roku z inicjatywy Błażeja Runowskiego (Lamera) powstała pierwsza (pre-alfa) wersja systemu. NND opublikowano jako obraz płyty, a więc wymagało CD-ROMu do zainstalowania systemu. System został oparty o system plików dystrybucji Slackware i zakładał absolutne minimum potrzebne do działania. Niewielka ilość plików konfiguracyjnych miała zapewnić prosty sposób uruchomienia routera. Wkrótce potem Michał Lechański dodał prosty instalator, zaś Damian Kaczorowski (virus) i Maciej Sitarz (macieks) zaczęli dopracowywać konfigurator. Wyżej wymienieni byli również pierwszymi testującymi system i aplikacje do niego. Podstawowy zestaw pakietów dla NND (apache, exim, tpop3d, portsentry, i inne) przygotował W. Trąmpczyński (Maciek, eMTi), przy pomocy Andrzeja Berczyńskiego (pinky) i Marcina Borzyczkowskiego (cinas). W rozwoju i testowaniu systemu brała udział spora grupa użytkowników. System doczekał się nawet recenzji w PC World Komputer. Coraz bardziej jednak dawała się we znaki zamknięta forma NND, dlatego Michał Lechański zaproponował daleko idące zmiany. A wobec tego, że główny developer systemu – Błażej Runowski wziął czasowy urlop (w związku z pilnymi zadaniami, których nie można było odłożyć ;-)), po dyskusji przeprowadzonej podczas III Zjazdu Freesco, kierującym projektem stał się Michał Lechański. Efektem zmian było do prostoty wziętej ze Slackware dodanie funkcjonalności systemu Arch Linux, a konkretnie prostego systemu pakietów pilnującego zależności i umożliwiającego aktualizację. Powstała również wersja developerska umożliwiająca natywne dla systemu przygotowanie pakietów, co umożliwia lepszy rozwój systemu, a także samodzielne przygotowanie aplikacji przez każdego zaawansowanego użytkownika. W ten sposób zniknęła jedna z istotnych wad Freesco i wcześniejszego NND – użytkownik był zdany wyłącznie na developerów. Nowa wersja NND testowana była na kilku maszynach, w tym na działającym serwerze szkoły w Tuchomiu. Ten ostatni serwer bez większych kłopotów przeżył wielokrotne aktualizacje, działają na nim podstawowe usługi (poczta, www, ftp, proxy) i dawał nadzieję, że system sprawdzi się w praktyce. Dlatego kolejna wersja (alfa) została opublikowana w pierwszej połowie listopada 2004.
Wymagania sprzętowe.
System jest przygotowany dla komputerów z procesorem pentium, zatem nie będzie już działał z procesorami typu 386 i 486. Stało się tak dlatego, że od 2001 roku zmieniło się znaczenie określenia „stary komputer”. Komputer z NND będzie potrzebował minimum 32 MB RAM do instalacji, choć podczas pracy poradzi sobie także z 24 MB. Pamięć jest jednak ważna. Uruchomienie wielu funkcji będzie obciążać pamięć właśnie. Jeden z pierwszych serwerów testowych to P 166 z 64 MB RAM i na nim uruchomionych jest wiele usług, z którymi ten sprzęt z powodzeniem daje sobie radę. Czysty system po instalacji zajmuje około 100 MB miejsca na dysku, przewidując dodatkowe aplikacjie, należy na partycjję (partycje) z systemem przeznaczyć około 500 MB.
O systemie
NND Linux Router to dystrybucja oparta o specjalnie przygotowane jądro z serii 2.4.XX (przez Andrzeja Berczyńskiego), wspiera obsługę urządzeń usb i wifi, oraz systemy plików ext2, ext3 i reisefs. W założeniach jest systmu najważniejszy jest prosty instalator w języku polskim oraz konfigurator łącz internetowych, dodatkowo w systemie ma się znaleźć prosta konfiguracja HTB i firewalla (to na razie w trakcie opracowywania).
Developerzy
Poniżej lista osób, które w miarę możliwości przyczyniają się lub przyczyniali do rozwoju NND. Ponieważ jest to praca wyłącznie dodatkowa i społeczna, osoby te uczestniczą w projekcie dobrowolnie kosztem własnego czasu wolnego. Zatem nie można podać wyłącznie listy aktywnych developerów, ponieważ zmienia się to dość często.
Błażej Runowski (Lamer)
Michał Lechański (Mis’)
Maciej Sitarz (macieks)
Andrzej Berczyński (pinky)
Damian Kaczorowski (virus)
Zbigniew Zciechowicz (Zciech)
Wiesław Trąmpczyński (Maciek)
Do grona wspierających NND należą też osoby pomagające udostępniając serwery lub testując nieopublikowane jeszcze rozwiązania.
Bernard Zając (apache21) – wielkie podziękowania za wspieranie nas przestrzenią dyskową serwera
Jacek Grinczelis (jack_g) – test najnowszej wersji i serwer z obrazem dysku
Marcin Borzyczkowski (cinas) – przygotowanie firewalla, oraz roboczy serwer dla developerów
Oraz grupa użytkowników systemu.
Informacje o witrynie
Mechanizm strony działa w oparciu o php. Wszystkie informacje dodawane są za pomocą panelu administracyjnego z poziomu przeglądarki. Z tego powodu artykuły zapisywane są w plikach, których nazwy mają zakodowany moment powstania, oznacza to, że edytowany artykuł zmieni swoje położenie na witrynie. Nie należy zatem podawać linków bezpośrednio prowadzących do tekstu, bo linki te mogą się zmieniać. Wystarczy tytuł artykułu i temat.
Tematy strony zawierają artykuły z opisami dotyczącymi poszczególnych zagadnień. W O NND mozna znaleźć najnowsze komunikaty i ogólne założenia systemu. Tematy Instalacja i Konfiguracja – to artykuły z opisami czynności instalacyjnych oraz konfiguracji zasadniczych usług, tam też można będzie znaleźć wyjasnienia zasad działania plików konfiguracyjnych. Temat Aplikacje zawiera wyjaśnienia dotyczące aplikacji i usług serwerowych. W temacie Autorzy można znaleźć nie tylko informacje o developerach NND, ale także rozwiązania autorskie (a więc nietypowe) rozmaitych problemów.
Wyszukiwanie
Na każdej stronie znajduje się okienko wyszukiwania. Wystarczy wpisać szukane słowo i otrzymamy wszystkie interesujące nas artykuły. Należy uważać z wpisywaniem fraz, ponieważ efektem może być pusty wynik, jeśli fraza nie istnieje. Wyszukiwarka jest prosta i nie obsługuje skomplikowanych zapytań.
O obecnej wersji NND
Ostatnia wersja –0.2.2 – zawiera już obsługę większości łącz internetowych stosowanych w Polsce. Są też sterowniki do większej liczby kart radiowych, choć nie wszystkie są uwzględnione w konfiguratorze. Zespół developerów przypomina, że po instalacji warto przeprowadzić natychmiastową aktualizację systemu, ta uwaga ma tym większe znaczenie, im więcej czasu upłynęło od wydania obrazu dystrybucji.
13-08-2006 o godz. 22:20:44