Wersja 32 bitowa systemu EOS to, podobnie jak i inne wersje, system bazujący na PCLinuxOS. Od motywu tapety na pulpicie nazwałem ja roboczo „Jesienne liście”, co nawiasem mówiąc, nie najgorzej łączy się z początkiem roku szkolnego. 😉
Bez wątpienia jest to ostatnia wersja 32 bitowa, ponieważ PCLinuxOS nie będzie rozwijał tej gałęzi oprogramowania. Dziś nawet najtańsze netbooki są 64 bitowe.
Aby wypróbować system trzeba się zalogować jako użytkownik guest z hasłem guest. Gdy system będzie już na dysku będzie można po lewej stronie ekranu logowania zobaczyć utworzonych użytkowników. Na razie jest tam pusto. Żeby zainstalować system, trzeba się zalogować jako root z hasłem root.
Instalacja będzie wymagać utworzenia partycji i zapisania ich, przez tę część łatwo przeprowadzi nas program instalacyjny. Dobrze jest utworzyć oddzielną partycję /home, ponieważ dzięki temu w razie konieczności instalacji ponownej zachowamy dane użytkowników.
Bardzo istotną zaletą systemu jest możliwość wykonania własnej kopii systemu i użycie jej do zainstalowania na wielu komputerach.
Jak to zrobić?
Gdy już zainstalujemy system na dysku, z poziomu menedżera pakietów Synaptic należy zainstalować program Draklive-Install, który podczas instalacji na dysku jest usuwany. Oczywiście dopasowujemy też system do swoich wymagań, usuwamy zbędne aplikacje instalujemy te, które nam będą potrzebne. Dodajemy użytkowników i przypisujemy im hasła. A następnie uruchamiamy program wykonujący iso.
Wcześniej musimy założyć katalog, w którym zapiszemy iso. Ten sam katalog dodajemy do tych, które nie zostaną zapisane. To ważne, aby program nam się nie zapętlił. Na koniec kopiujemy iso na komputer, na którym wypalimy płytę DVD. Wypalamy i możemy powtarzać instalację na kolejnych maszynach.
Pliki do pobrania -> TUTAJ