Polska Strona Freesco

EOS 2016

Nie przypuszczałem, że nastąpi dalszy rozwój serwera pod nazwą EOS, ale liczba osób zainteresowanych, o czym świadczyły maile i informacje, które otrzymywałem w ciągu ostatniego roku, była dość spora. Prawdę powiedziawszy byłem nawet zdziwiony…
To tyle wstępu, a teraz konkrety:
Nowy EOS ma jądro z serii 4.4.X LTS (long term support), stabilne i działające bez niespodzianek. Jest oczywiście serwer www – Apache 2.2.31 nie najnowszy może, ale stabilny. Jest PHP 5.5.33 i MySQL 5.1.73.
Serwer poczty to Exim 4.87 i Tpop3d 1.5.5, zaś serwer imap to Dovecot 2.2.25. Poczta obsługuje wiele domen i użytkowników wirtualnych zapisanych w bazie MySQL. Jest ochrona antywirusowa za pomocą programu Clamav.
EOS może być także routerem, ma do tego dostosowany firewall wraz z konfiguratorem. Są także inne konfiguratory znane z poprzedniej wersji.
Do zdalnych połączeń jest nowa wersja NX, można wykorzystać także TeamView do zdalnej pomocy (przypomnę, że ten program wymaga kogoś siedzącego przy monitorze, kto zdalnemu pomocnikowi poda jednorazowy PIN służący do autoryzacji połączenia. Oczywiście jest również SSH.
Na razie nie ma skonfigurowanej dla celów szkolnych Samby, ani Dansguardiana. To wymaga więcej pracy i testów. Szczególnie dlatego, że zasłużony Windows XP udał się na emeryturę, więc trzeba przygotować współpracę Samby z Windows 7, 8.1 i 10. A to nie jest zadanie trywialne.
Wymagania sprzętowe:
– system jest wyłącznie 64-bitowy, a więc procesor przynajmniej DualCore.
– pamięć minimum 2GB RAM, lecz zalecane jest 4GB.
– przynajmniej 20GB miejsca na dysku (plus oczywiście przewidywane miejsce na pliki użytkownika)
– karta sieciowa (lub więcej), możliwe jest korzystanie również z kart wifi, lecz nie jest to najlepszy sposób połączenia serwera z innymi komputerami (opinia subiektywna).
– karta graficzna przynajmniej 128MB.

eos

Obecna wersja systemu ma status alfa, więc wymaga znajomości poprzedniego systemu i pewnego doświadczenia z Linuksem. Po uruchomieniu systemu z płyty należy zalogować się jako guest z hasłem guest. Hasło roota to root i będzie potrzebne do zainstalowania systemu. Ikonka programu instalacyjnego znajduje się na pulpicie. Nie należy usuwać tzw. zbędnych komponentów systemu podczas instalacji. Instalator proponuje bowiem usunięcie między innymi locales-pl oraz sterowników z grupy dkms.
Po instalacji należy ustanowić własne hasło roota, założyć konto użytkownika (guest jest usuwany podczas instalacji) i nadać mu hasło.
Do późniejszej pracy z systemem będą jeszcze potrzebne hasła do MySQL oraz Mailadmina. Te hasła zainteresowani dostaną indywidualnie, ponieważ obawiam się, że ktoś lekkomyślny może pozostawić domyślne hasło i potem stać się ofiarą włamania (hasła zostaną podane na forum Freesco, KOPI lub na Facebooku). PHPMyAdmin dostępny jest tylko z adresu 127.0.0.1, aby zminimalizować zagrożenie włamaniami, jeśli ktoś zechce to zmienić, zrobi to już na własny rachunek. Wszelkie dyskusje, pytania i porady dotyczące nowej wersji będą oczywiście dostępne na bieżąco – głównie na Forum Freesco, lecz również na Forum KOPI, a także na Fanpage Freesco.
Nowa wersja będzie dostępna podobnie jak inne pliki w katalogu download.


Dodaj komentarz