Całkiem niedawno, niespełna tydzień temu, na Facebooku pojawiła się kolejna fałszywa reklama. Tym razem na profilu podszywającym się pod znaną i popularną firmę polską. Chodzi o profil x-kom.pl, który na Facebooku istnieje od dawna i ma sporo ponad 450 tysięcy obserwujących. Profil fałszywy ma zaledwie 1600 obserwatorów. Z przykrością należy stwierdzić, że to oznacza liczbę naiwnych. Poniżej bliźniaczo wygladające fanpage – najpierw prawdziwy, a potem fałszywy.
Oszuści kilka dni temu umieścili reklamę oferującą głośniki Marshall Stanmore III kosztujący około półtora tysiąca złotych (według serwisu Ceneo) za cenę 9 złotych. Wiadomo od razu że jest to reklama skierowana do ludzi kompulsywnie poszukujących wyjątkowych okazji. Jednak ta okazja śmierdzi z daleka. Poniżej screen z Ceneo, a potem fałszywa reklama z Facebooka.
Tabliczka z ceną budzi podejrzenia, że została przerobiona, ale dopiero w powiększeniu. A kto by na Facebooku powiększał zdjęcia. Wymaga to zbyt wiele zachodu. Jeżeli ktoś bardzo chce znaleźć jakieś okazje, to oczywiście znajdzie i zwykle pominie wszelkie dzwonki alarmowe, które będą się rozlegać wszędzie wokół.
Co się może zdarzyć dalej. Klikając na link, amator okazji zostanie przeniesiony na stronę z dziwacznym adresem kompletnie niezwiązanym ani z firmą Marshall, ani z firmą x-kom. Tam dokona zwyczajowego losowania i z radością zapewne przeczyta komunikat o tym że wygrał głośnik. Teraz już tylko pozostanie zapłacić te 9 złotych.
Następnie trzeba podać swój adres do przesyłki, mail i telefon (to też są dane, które przestępcy zapewne sprzedadzą do jakiejś bazy danych) i użytkownik zostanie skierowany do płatności. Jedyną możliwą jest karta płatnicza. A gdy już naiwny amator okazji wpisze dane karty, w tym kod CVV, jest na prostej drodze do utraty znacznie większych pieniędzy niż myśli.
Takich oszustw jest coraz więcej. I nie możemy liczyć na Facebooka. Użytkownicy zgłaszający oszukańcze reklamy zwykle dostają odpowiedź, że reklama nie narusza standardów. Tak było z serią reklam ze zdjęciami Wojciecha Cejrowskiego, podszywanie się pod sklep Komputronik i wiele innych. Niektóre z nich zmierzają do tego by pozbawić naiwnych pieniędzy na koncie, oferując duże zniżki. Inne namawiają do inwestowania w kryptowaluty. Ponieważ naiwnych jest sporo, więc kto wie… może ktoś kupi przez internet Kolumnę Zygmunta.
Komentarz do “Fałszywy x-kom.pl na Facebooku”