Polska Strona Freesco

Monitor UPS (APC)

Mając UPS, co jest rzeczą nieodzowną na serwerach, warto również pokusić się o zrządzanie nim z poziomu systemu operacyjnego. Jak to robić z zasilaczami APC, wyjaśniam poniżej.

W NND instalujemy pakiet komendą pacman -S apcupsd, w innych dystrybucjach możemy skorzystać zapewne również z pakietów dystrybucyjnych (pobieżnie sprawdzając, znalazłem je we wszystkich popularnych systemach).
Konfiguracja też nie jest szczególnie skomplikowana, choć w przypadku UPS połączonego z komputerem przez USB, będziemy musieli ręcznie utworzyć urządzenie. Zrobimy to poleceniem mknod /dev/hiddev0 c 180 96. Wcześniej jednak po podłączeniu kabla sprawdźmy co nam na ten temat wyświetli polecenie dmesg będzie tam zapewne linia podobna do tej:
hiddev0: USB HID v1.10 Device [APC Back-UPS ES 700 FW:829.D2 .I USB FW:D2 ] on usb-0000:00:1d.2-1
Tworzymy więc urządzenie zgodnie z odnaleziona linia w dmesg. Następnie przechodzimy do edycji pliku /etc/apcupsd/apcupsd.conf.
Należy tam wpisac odpowiednie wartości zgodne ze stanem faktycznym (tu przykład dla połączenia usb):
UPSCABLE usb
UPSTYPE usb
DEVICE /dev/hiddev0

Przed uruchomieniem demona można jeszcze przetestować system poleceniem apctest.
Jeśli chcemy monitorować UPS sieciowo:
NETSERVER on
NISIP 0.0.0.0

IP mozna wpisać swój konkretny, jeśli demon ma nasłuchiwac tylko na tym jednym konkretnym IP. Potem kopiujemy pliki cgi do naszego katalogu cgi-bin (można tego nie robić tylko dodać odpowiedni wpis do httpd.conf).
Uruchamiamy demona poleceniem apcupsd i możemy się cieszyć możliwością automatycznego wyłączenia systemu po zaniku napięcia i upływie czasu wytrzymałości baterii.
Stan UPS można monitorować na tym samym komputerze przez serwer www, a żeby było wygodniej pliki cgi możemy przesłać na inny serwer i monitorować UPS zdalnie. Ma to pweną zaletę, ponieważ mając kilka takich UPS w różnych lokalizacjach można je sprawdzać w jednym miejscu. Należy jednak pamiętać, ze na zdalnym hoście – do którego wcale nie jest przyłączony UPS APC) trzeba miec plik /etc/apcupsd/host.conf,a w nim wypisane monitorowane hosty:
MONITOR twoja.domena.pl  „Nazwa” (zamiast domeny moze być IP)
Skrypty wymagają obecności pakietu gd i rysują wtedy ładne wykresy:

Online

Używając linuksowego desktopu można zainstalować pakiet gapcmon i monitorować zdalne hosty na swojej stacji roboczej:

Gapcmon

Notatka: autor: W. Trąmpczyński (Maciek)


Dodaj komentarz