Idea linuksowego systemu na serwer dla szkół była mi, z racji zawodu, bliska od dawna. Będąc deweloperem Freesco i NND, przygotowywałem takie wersje programów i konfiguracji, które w szkole mogły się przydać. Jednak dla dla sporej części nauczycieli barierą odstraszającą był brak interfejsu graficznego tych systemów i konieczność ręcznej edycji plików. Po konferencji nauczycieli informatyki w Kołobrzegu, gdzie ten temat się pojawił w kontekście stopnia trudności serwerów windowsowych, postanowiłem przygotować system, który dałby się łatwo skonfigurować i jednocześnie zachowywałby funkcjonalnośc i bezpieczeństwo typowego serwera linuksowego. W ten sposób powstał EOS – z NND zaczerpnąłem wiele sensownych i bezpiecznych rozwiązań, wykorzystałem niektóre pomysły konfiguracyjne i sensowny, skuteczny firewall. Z PCLinuxOS – system pakietów oraz ogólną strukturę, a także świetny mechanizm rozpoznawania sprzętu.System bazowy
Przystępując do pracy, postanowiłem skorzystać z rady Marka Wodzińskiego, który kiedyś na zjeździe Freesco w Tuchomiu, sugerował wykorzystać jakąś gotową dystrybucję i przystosować ja do własnych zadań. Jako system bazowy zdecydowałem się na PCLinuxOS. Dlaczego? Po pierwsze jest to dystrybucja wywodząca się z Mandrake (dziś Mandriva) ze znanym mi systemem pakietów RPM. Po drugie ma jeden z lepszych, obok Yasta z Suse, programów do zarządzania sprzętem, konfiguracją, usługami i oprogramowaniem. Bardzo ważne jest też, że system jest w wersji live, a więc przed instalacją możemy dokładnie sprawdzić, czy wykryte zostały wszystkie zasoby sprzętowe. Wreszcie last but not least ma wbudowany bardzo dobrze skonfigurowany program do przygotowywania własnego obrazu iso. Pozwala to łatwo przygotowywać własne modyfikacje, a dla użytkownika końcowego taki program oznacza możliwość łatwego backupowania skonfigurowanego serwera.
Właściwości
System jest uruchamiany z płyty i po sprawdzeniu może być łatwo zainstalowany na twardym dysku. Domyślnie korzysta z pakietów w repozytoriach PCLinuxOS, ale część programów została przygotowana na nowo. W założeniu wszystkie czynności konfiguracyjne w podstawowym zakresie przygotowywane są okienkowo. Czas instalacji i konfiguracji nie powinien przekroczyć 60 minut. Serwer przygotowany jest do pełnienia funkcji serwera internetowego (poczta, www, ftp) oraz funkcji routera i kontrolera dla klientów linuksowych i windowsowych.
Autorzy
Do działania systemu przyczynili się:
Wiesław M. Trąmpczyński (eMTi) – ogólna koncepcja, przygotowanie obrazów
(+)Przemysław Nadurski (viater) – kreatory konfiguracji
Andrzej Gmiterek, Robert Konik, Piotr Chrzanowski – testy