Polska Strona Freesco

EOS – instalacja i konfiguracja

System składa się z dwóch obrazów ISO. Pierwszy to obraz serwera, który zawiera składniki potrzebne w szkolnej pracowni, ale także usługi typowo internetowe. System w wersji klienta przygotowany jest do pracy w szkolnej sieci z logowaniem do serwera.
Menedżerem okien w obydwu wersjach systemu jest KDE 3.5.10, jako łatwy i logiczny w użyciu. Nie ma obecnie wsparcia dla KDE 4. Klient ma zainstalowane szerokie spektrum programów edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów od szkoły podstawowej do średniej. W repozytorium pakietów można znaleźć ich znacznie więcej.

Większość zasadniczych informacji o instalacji i konfiguracji systemu można znaleźć w ciągle rozbudowywanej dokumentacji. Pozostałem bieżące informacje będą na stronie aktualności. Najważniejszym dokumentem jest podręcznik użytkownika.

pdf.pngPodręcznik użytkownika
pdf.pngSkrócona instrukcja web serwera
pdf.pngO wersji 2010

Uzupełnienia do wersji 2009
Obraz serwera nie ma zainstalowanego pakietu klipartów do Open Office. Pakiet należy pobrać z serwera i zainstalować. Najlepiej to zrobić poleceniem rpm -Uvh nazwa.pakietu w katalogu, w którym znajduje się ściągnięty pakiet. Oczywiście trzeba mieć uprawnienia roota.
Aby uniknąć żmudnego dodawania obrazków galerii do konfiguracji użytkownika można skorzystać z przygotowanej konfiguracji, nie jest to pakiet ale zwykłe archiwum. Należy je ściągnąć do katalogu użytkownika i wydać w konsoli polecenie tar zxf oo-clip-conf.tar.gz.
Uzupełnienie dotyczy wyłącznie tych użytkowników, którzy chcą na serwerze zwiększyć funkcjonalność pakietu Open Office i w żaden sposób nie wpływa na funkcjonalność serwera (poza faktem, że intensywne użycie OO może zajmować sporo zasobów sprzętowych serwera).

W sprawach bieżących związanych z systemem można też szukać najnowszych informacji na stronach forum, mogą to być problemy i ich rozwiązania, które wynikają z praktyki użytkowników.
Forum Freesco
Forum KOPI


Dodaj komentarz