Polska Strona Freesco

Dodatkowe partycje hdc i hdd

Jak wiadomo w standardowym komputerze typu PC używanym przez nas na co dzień znajdują się dwa kontrolery IDE ( nie będę nawiązywał tutaj do interfejsu SCSI ani do RAID ). Jeden z nich to primary IDE a drugi to secondary IDE. Na każdym kontrolerze możemy mieć dwa urządzenia IDE lub EIDE. Master jako pierwsze urządzenie a slave drugie. Jeżeli mamy standardowe freesco 0.2.7 dla SDI lub modemu to możemy użyć tylko pierwszego kontrolera i możemy mieć na każdym dysku tylko jedną partycje podstawową i jeden dysk logiczny w partycji rozszerzonej. Aby temu zaradzić należy podmienić ramdisk na nowszy lub samemu dodać w ramdisku to co jest nam najbardziej potrzebne. Jednak drugi sposób wymaga sporych chęci i troszkę wiedzy.

Oznaczenia i podstawowa wiedza

Na początek oznaczenia kolejnych dysków fizycznych :

hda – primary master
hdb – primary slave
hdc – secondary master
hdd – secondary slave

Powyższe oznaczenia odnoszą się do całości dysków. Jak każdy wie można na dysku utworzyć wiele partycji i dysków logicznych, gdzie każdy z nich zajmuje tylko część dysku fizycznego. Każdy dysk można podzielić maksymalnie na 63 części. Cztery partycje podstawowe i 59 dysków logicznych. Należy jednak pamiętać, że dyski logiczne znajdują się w partycji rozszerzonej więc jedną partycje podstawową musimy poświęcić na rozszerzoną. Dysk jest podłączony poprzez kontroler, ale na każdym IDE znajdują się dwa urządzenia. Zastosowano następującą numerację:

hdx1 – hdx4 – partycje podstawowe na dysku master
hdx5 – hdx63 – dyski logiczne na dysku master
hdx64 – hdx67 – partycje podstawowe na dysku slave
hdx68 – hdx126- dyski logiczne na dysku slave

Konfiguracja Freesco

Jeżeli chcemy zobaczyć jakie dyski i partycje obsługuje nasze Freesco to musimy udać się do katalogu /dev , jeżeli brakuje tam tego co potrzebujemy należy podmienić ramdisk na nowszy lub dodać samemu obsługę partycji w dotychczasowym ramdisku. Dla początkujących polecam pierwszą metodę. ściągamy wobec tego ramdisk:

snarf http://www.freescosoft.org/0.2.7/download/tiger/ramdisk

lub z innego źródła np. na http://freesco.pl

Jeżeli chcemy sami sobie dodać obsługę dysku (partycji) można to zrobić w na dwa sposoby. Zmiany zapisane na stałe w ramdisku. Jak rozpakować i dokonywać zmian można przeczytać TUTAJ lub wykonywać polecenia w katalogu /dev za każdym razem po restarcie systemu (katalog /dev znajduje się w ram) Wpisujemy w lini poleceń następujące komendy:

mknod /dev/hda b 3 0
mknod /dev/hda1 b 3 1
mknod /dev/hda2 b 3 2

mknod /dev/hda8 b 3 8
mknod /dev/hda9 b 3 9
mknod /dev/hda10 b 3 10

mknod /dev/hdb b 3 64
mknod /dev/hdb1 b 3 65
mknod /dev/hdb2 b 3 66

mknod /dev/hdb8 b 3 72
mknod /dev/hdb9 b 3 73
mknod /dev/hdb10 b 3 74

mknod /dev/hdc b 22 0
mknod /dev/hdc1 b 22 1
mknod /dev/hdc2 b 22 2

mknod /dev/hdc8 b 22 8
mknod /dev/hdc9 b 22 9
mknod /dev/hdc10 b 22 10

mknod /dev/hdd b 22 64
mknod /dev/hdd1 b 22 65
mknod /dev/hdd2 b 22 66

mknod /dev/hdd8 b 22 72
mknod /dev/hdd9 b 22 73
mknod /dev/hdd10 b 22 74

Dlaczego tak a nie inaczej? Otóż symbol b oznacza, że dane urządzenie jest blokowe. Natomiast 3 to numer główny urządzenia przypisany Primary IDE, natomiast 22 odnosi się do Secondary IDE. W razie jakichkolwiek wątpliwości można poczytać TUTAJ

autor: Bolesław Bródka, 2.03.2004 r


Dodaj komentarz