Polska Strona Freesco

Freesco Party 2002

I ogólnopolski zjazd Freesco rozpoczął się w Tuchomiu 25 lipca 2002 r. Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło podczas uroczystej kolacji z udziałem między innymi wójta gminy, zaproszonych przedstawicieli lokalnego biznesu i agroturystyki. Atrakcją wieczoru stał się występ regionalnego zespołu „Gzube” (http://gzube.tuchomie.pl). Ponieważ celem zjazdu były działania na rzecz propagowania systemu GNU Linux Freesco jako alternatywy dla szkół, sieci osiedlowych i małych firm, których nie stać na drogie i mało sprawne platformy serwerowe (czytaj: system – okna Billa.G.), w zjeździe wzięli także udział adepci Linuksa z Tuchomia i regionu bytowskiego. Byli wśród nich rolnicy, pracownicy i właściciele firm komputerowych, uczniowie i nauczyciele. Dlatego też sporą część czasu poświęcono na zapoznanie adeptów z systemem Linux w wersji desktop. Do instalacji wybrano przyjazną dla użytkownika i łatwą w instalacji dystrybucję Mandrake 8.2. Korzystając z rzutnika – na dużym ekranie prezentowano instalację wraz z komentarzem fachowców. Przy tej okazji dziękujemy Jackowi Wójcikowi – dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kramarzynach za wypożyczenie rzutnika. Kolejnym etapem szkolenia była instalacja Freesco – począwszy od wersji dyskietkowej, poprzez instalowanie pakietów, konfigurowanie serwera poczty elektronicznej do sposobu administrowania.


Oficjalne rozpoczęcie imprezy
Równocześnie wśród grupy administratorów Freesco toczyły się dyskusje i rozmowy (często do białego rana) na temat dalszych działań w zakresie rozwoju systemu, różnych stosowanych rozwiązań, a także bezpieczeństwa serwera opartego na systemie Freesco. Uczestnicy zjazdu analizowali istniejący w szkole W Tuchomiu serwer, który choć postawiony na leciwym Pentium 166, pełni funkcję kontrolera domeny. Zapoznawano się z konfiguracją Samby,(która z powodzeniem może zastąpić niezbyt wydajny Windows NT) oraz zastosowaniem exima, teapopa oraz procmaila do oferowania zaawansowanych usług e-mail. Uczestnicy zjazdu nie tylko spędzali czas przy komputerach. Część czasu zajęły również zajęcia teoretyczne np. wykład na temat zasad działania reguł firewalla w Linuksie.

W pracowni komputerowej
Dzięki inicjatywie dyrektora GOK, Ludwika Szredera uczestnicy zjazdu obejrzeli także galerię Tadeusza Drozdowskiego – malarza mieszkającego w pobliskich Masłowicach (http://www.gzube.bytow.pl/tadroz), park rzeźb w Europejskim Laboratorium Sztuki (to znana inicjatywa A. Piwarskiego z Niemiec) oraz atrakcyjne tereny agroturystyczne na ziemi p. K. Lemana (http://www.agrotuchomie.bytow.pl).
Wszystkich zainteresowanych zjazdem odsyłamy do przejrzenia postów grupy trzepak.freesco, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami oraz na stronę Szkoły Podstawowej w Tuchomiu (http://szkola.tuchomie.pl). Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć ze zjazdu, oraz kilku ujęć filmowych. Aby je obejrzeć należy zainstalować kodek DivX 4. Są to fragmenty prezentacji przeprowadzonej przez Marcina Borzyczkowskiego (cinas) oraz setupu Freesco. Uwaga, są to dość spore pliki.
Poniżej zdjęcie zbiorowe, na którym są obecni uczestnicy zjazdu, niestety nie wszyscy, ponieważ niektórzy musieli z ważnych przyczyn, najczęściej zawodowych opuścić zjazd wcześniej. Z Freesco Teamu brakuje na zdjęciu cinasa (Marcina) i salmana (Andrzeja).
Organizator i sponsor imprezy to Szkoła Podstawowa w Tuchomiu. Współsponsorem zjazdu była także Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku. Organizator wykonawczy to Wiesław Trąmpczyński (Maciek) oraz Lucyna Tryba – nauczyciele szkoły w Tuchomiu. Organizatorzy zjazdu dziękują firmie „Domina” ze Słupska za wypożyczenie sprzętu na zajęcia.
PODSUMOWANIE:
Zjazd trwał od 25 d0 28 lipca i zakończył się powołaniem nieoficjalnej Polskiej Grupy Freesco, której głównym koordynatorem wybrano Łukasza Skłodowskiego, obecnego administratora Polskiej Strony Freesco. Grupa podjęła się zadania rozpropagowania systemu Freesco oraz koordynowania prac nad rozwojem systemu. Honorowym prezesem grupy jednogłośnie okrzyknięto Michała Lechańskiego (Mis’), który choć nie mógł przybyć na zjazd, duchem był z nami. Podjęto również uchwałę, aby zorganizować kolejne zjazdy i prowadzić działania oświatowe na rzecz upowszechniania systemu Linux i wolnego oprogramowania na licencji GPL.

Autor: Wiesław M. Trąmpczyński Data: 2002-08-08 20:52:46


Dodaj komentarz