Polska Strona Freesco

Ostatni Zjazd Freesco

W lipcu 2002 odbył się pierwszy Zjazd Freesco w Tuchomiu. Jego plonem było powstanie Polskiej Grupy Freesco i ogromny rozwój Freesco w Polsce. Powstawały pakiety, artykuły z opisami konfiguracji, a forum przeżywało wręcz najazd użytkowników. W latach 2003 – 2004 miesięczny transfer forum przekraczał 6 GB, co jest sporą wartością, bo forum jest czysto tekstowe.

W 2004 roku powstało NND, które było odpowiedzią na nowe wyzwania techniczne. Pojawiły się modemy USB do Neostrady i Freesco sobie z tym nie mogło poradzić.
W Tuchomiu co roku spotykali się administratorzy sieci komputerowych, nauczyciele, młodzież – wszyscy, którzy chcieli się czegoś nauczyć i poznawać nowe rozwiązania.

Uczestnicy 10 Zjazdu Freesco

W Tuchomiu, a przez ostatnie dwa lata w Kramarzynach odbywały się kolejne Zjazdy Freesco. Przedstawiano na nich nowe rozwiązania techniczne, nowe urządzenia, wdrażano rozmaite konfiguracje i programy. Pośrednio to właśnie plonem zjazdów są wszystkie artykuły na stronach Freesco i NND.
Jako wyraz pewnych potrzeb i oczekiwań powstały również dystrybucje EOS i CDN. Jednak czas nie stoi w miejscu. Wraz z rozwojem sieci pojawiły się rozwiązania, które były wygodniejsze dla wielu administratorów i związane z ekspansją sieci radiowych. Niektórzy administratorzy całkowicie przeszli na tzw rozwiązania „sprzętowe”. Małe sieci ethernetowe praktycznie przestały istnieć. Dzisiejszy zakres stosowania, wymyślonych przez nas, dystrybucji to jedynie szkoły i małe firmy.
Większość z osób zajmujących się Freesco, NND zmieniła swe zainteresowania, zakres działań i często profesję. W tej sytuacji dalsza organizacja zjazdów również przestała mieć sens. X Zjazd Freesco w 2011 roku był ostatnim. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom, których przez te lata naliczyłem wielu. Dziękuję za współpracę, za ciekawe i niejednokrotnie wyjątkowe prezentacje i wykłady, za wspólnie spędzone miłe chwile i za całość współpracy.

Nowe rozwiązanie dla małych sieci – FOG

Po dziesięciu latach przyszła także kolej na mnie, żeby zająć się innymi sprawami, a działalność przekazać nowym młodym ludziom. Serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę członkom PGF. Lata spędzone na rozwijaniu Freesco i NND uważam za niezwykle udane. Jednak dziś i mój zapał już wygasł. Czas się pożegnać.

autor: W. M. Trąmpczyński, sierpień 2011


Dodaj komentarz